Tyrėjo diena

          Spalio 24 dieną Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijoje karaliavo gamtos mokslai: vyko projekto „Mokinių jaunųjų tyrėjų atskleidimo ir ugdymo sistemos sukūrimo – II etapo“ renginys „TYRĖJO DIENA TAVO MOKYKLOJE“.
          Tyrėjo diena – tai galimybė vyresnių klasių mokiniams iš arčiau susipažinti su mokslininko profesija.
          Tyrėjo diena – mokslo naujovės, įspūdingi eksperimentai, įdomios paskaitos ir užduotys.
          Tyrėjo dienos tikslas – parodyti, kad mokslinius tyrimus galima daryti jau nuo mažens, o pasiryžusiems tapti jaunaisiais tyrėjais padėti rasti idėjų jų moksliniams darbams.
          Apie 120 gimnazijos mokinių turėjo galimybę betarpiškai bendrauti su jaunaisiais mokslininkais, susipažinti su technikos naujovėmis, praktiškai įsitikinti fizikos dėsnių veikimu, mobiliame planetariume pasijusti maža Visatos dalelyte. Diena buvo puiki proga susipažinti su naujausiomis technologijomis, praplečiant savo akiratį, neišeinant už gimnazijos ribų. Taip pat labai malonu matyti jaunus, inovatyvius žmones, kurie stengiasi įkvėpti ir sužadinti smalsumą, pateikdami sudėtingą informaciją suprantamai ir įdomiai.
          Ką ir kaip tiria mokslininkai? Ką daryti tiems, kurie domisi mokslu, tačiau nežino, nuo ko pradėti? Kokį mokslinį tyrimą galėtų atlikti, kokią sritį rinktis,- atsakymus į šiuos ir kitus klausimus padėjo rasti atvykę mokslininkai. Su mokslo naujienomis ir aktualiausiais moksliniais tyrimais mokinius supažindino profesionalių mokslininkų komanda, kuri prieš rudens atostogas apsilankė Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijoje.
          Mokiniai turėjo galimybę susipažinti ir su judesių registravimo sistema. Specialia apranga su pritvirtintais judesių registravimo davikliais apsirengęs gimnazistas, kompiuterio ekrane virstantis animuotu žmogeliuku, žaismingai pristatė prietaisą, naudojamą medicinoje, karo pramonėje, robotikoje, kuriant kiną, kompiuterinius žaidimus ir kitose srityse.
          Mobiliosios demonstracinės laboratorijos dalis – modernus pripučiamas planetariumas. Jame mokslininkai skaitė paskaitą apie gyvybės paieškas Visatoje, kosminius susidūrimus. Šiame renginyje dalyvavę mokiniai sakė, kad neįprasta, bet labai įdomu visą pamoką atsigulus stebėti planetariumo skliaute skriejančius dangaus kūnus ir klausyti astrofizikų pasakojimų apie Visatoje vykstančius procesus.
          Moksleiviai žiūrėjo 3D filmą „I, human” anglų kalba apie medikus, dirbančius naujausiomis 3D technologijomis. Moksleiviai stebėjo, kaip atliekama vidaus organų onkologinė operacija, kaip pritaikomi naujausi moksliniai atradimai medicinoje.
          Tyrėjo dienos metu mokiniai galėjo stebėti sprogstančio baliono ir krintančio vandens lašo sulėtintą vaizdą, užfiksuotą greitaveike kamera.
          Štai kaip apie „Tyrėjo dieną” atsiliepia mokiniai:
          Aurimas: „Ši diena buvo viena įsimintiniausių, nes patiko stebėti iš esmės paprastus bandymus, bet jie buvo įspūdingi. Džiaugiuosi daug ko sužinojęs apie mūsų Visatą, planetas, žvaigždes ir t.t.”
          Tadas: „Man labai patiko „Tyrėjo diena”. Ji paskatino mane domėtis technologijomis ir mokslo naujovėmis. Tai įspūdingas renginys, paįvairinęs nuobodų monotonišką mokyklinį gyvenimą bei suteikęs nepakartojamų emocijų ir įspūdžių.”
          Žygimantas: „Sužinojau daug ko naujo apie dalykus, kurie atrodė paprastai suprantami.”
          Toma: „Labiausiai patiko planetariumas, nes labai daug sužinojau. Buvo labai įdomu. Norėčiau, kad ir vėl atvažiuotų ir parodytų kažką panašaus.”
          Šios paskaitos visų pirma labai naudingos todėl, kad mokiniams apie mokslą pasakoja ne mokytojas, o mokslininkas, kuris dirba su moksline įranga, „gyvai“ parodo, kaip ji veikia, paaiškina, kur galima ją taikyti, pasakoja apie mokslinį darbą kaip apie kasdienę veiklą. Tai būdas mokiniams su mokslu susipažinti kitaip – „išlipant“ iš kasdienės rutinos.
          Renginio koordinatorė gimnazijoje chemijos mokytoja metodininkė Rasa Budreckienė